Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, który powinien być dopasowany przez specjalistę i regularnie u niego kontrolowany. Przed wyborem konkretnej soczewki kontaktowej wykonuje się [badanie wzroku], w celu określenia potrzebnych parametrów.
Soczewki kontaktowe różnią się:
– trybem wymiany (jednodniowe/ dwutygodniowe/ miesięczne/ 3 miesięczne),
– trybem noszenia (dzienny i przedłużony – z możliwością spania w soczewkach),
– materiałem i parametrami krzywizn,
– wadą wzroku, dla której są produkowane.
Aby ułatwić decyzję, czy soczewki kontaktowe spełnią Twoje oczekiwania, zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami na nie:
Soczewki kontaktowe a wiek użytkownika?
W zasadzie nie istnieje ani górna, ani dolna granica wieku.
W przypadku dzieci, na początek zaleca się jednodniowe soczewki kontaktowe. Zarówno rodzic, jak i dziecko są uczone zakładania, zdejmowania i podstawowej higieny soczewek kontaktowych. Dla rodziców obawiających się, czy ich dziecko poradzi sobie z noszeniem soczewek kontaktowych, zachęcamy do obejrzenia filmiku dostępnego tutaj.
Dzięki wprowadzeniu na rynek soczewek kontaktowych multifokalnych, soczewki kontaktowe również są świetnym rozwiązaniem dla osób, które są presbiopami.
Czy mogę sam sobie dobrać soczewki kontaktowe?
Łatwa dostępność w zakupie soczewek kontaktowych wpłynęła na to, że wiele osób na własną rękę próbuje dobierać sobie soczewki kontaktowe. Niestety, takie rozwiązanie może być nie tylko mało satysfakcjonujące, ale również niebezpieczne. Nieprawidłowe dopasowanie rozmiaru, typu soczewki, czy nieprawidłowa higiena, mogą być niewyczuwalne przez użytkownika, a prowadzić do wielu powikłań. Dlatego zachęcamy do dopasowania soczewek kontaktowych przez naszego optometrystę.
Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych?
Wizyta w gabinecie optometrycznym, dotycząca doboru soczewek kontaktowych kontaktowe obejmuje:
- wywiad i ocenę struktur oka,
- dokładny pomiar wady wzroku [badanie wzroku dorosłych], [ badanie wzroku dzieci]
- naukę zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych,
- ocenę dopasowania soczewek przy użyciu lampy szczelinowej,
- ocenę widzenia w soczewkach kontaktowych,
- wizytę kontrolną po zalecanym okresie użytkowania.
Jak często trzeba kontrolować stan oczu użytkowników soczewek kontaktowych?
Na początku użytkowania zaleca się częstsze kontrole, zgodnie z indywidualnym zaleceniem optometrysty. Osoby, które są użytkownikami soczewek od dłuższego czasu, powinny podejść do kontroli co najmniej raz w roku.
Soczewki kontaktowe do zadań specjalnych
Sport
Aktywność fizyczna dla jednych jest formą rozrywki, dla innych sposobem na życie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, bardzo ważne jest wyraźne widzenie w każdej, nawet bardzo ekstremalnej sytuacji.
Soczewki kontaktowe zapewniają stabilne widzenie niezależnie od kierunku spojrzenia. Umożliwiają dodatkowe stosowanie ogólnodostępnych okularów przeciwsłonecznych, czy okularów pływackich.
Należy pamiętać, że dopasowanie soczewek kontaktowych warto rozpocząć od wizyty u optometrysty, który w zależności od uprawianego sportu, doradzi najbardziej optymalne rozwiązanie.
Dal i bliż 2w1
Soczewki multifokalne to rozwiązanie dla osób, które potrzebują innych mocy korekcyjnych do dali i bliży wzrokowej. Specjalna konstrukcja tych soczewek pozwala na komfortowe widzenie w różnych odległościach widzenia. Jest to idealne rozwiązanie dla presbiopów, zarówno tych którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi jak i u osób które już są użytkownikami, a odczuwają dolegliwości w bliskiej odległości.
W niektórych sytuacjach (szczególnie u osób z astygmatyzmem) bardzo dobrze sprawdza się zastosowanie soczewek kontaktowych korygujących dal wzrokową i dodatkowe przypisanie okularów na konkretną odległość pracy w bliży np. przy komputerze okulary korekcyjne, okulary biurowe.
Kontrola krótkowzroczności
Najnowsze badania nad wzrostem krótkowzroczności u dzieci wskazują, że zwykłe okulary nie są wystarczającym mechanizmem zapobiegającym pogłębianie się wady wzroku. W zakładce krótkowzroczność omówiliśmy stosowane współcześnie metody hamowania wzrostu tej wady wzroku.
Pamiętajmy, że nie ma wieku granicznego od którego można stosować soczewki kontaktowe.
Soczewki kolorowe
Jest to rozwiązanie dla osób, które marzą o zmianie swojego wizerunku. Za pomocą soczewek kontaktowych możliwa jest pełna zmiana koloru oczu lub tylko podkreślenie ich naturalnego odcienia. Firma Alcon stworzyła aplikację, która umożliwia ocenę swojego wyglądu ze zmienionym kolorem tęczówki.
Zmiana koloru oczu, to może być świetną zabawą. Jednakże pamiętajmy, że tak samo jak inne soczewki kontaktowe wymagają one dopasowania i kontroli u optometrysty.